DJ ja kunstnik Tarrvi Laamann Bashment KingzSoundist

Tarrvi Laamann

25 apr. DJ ja kunstnik Tarrvi Laamann Bashment KingzSoundist

Reggae.ee: Oled korraldanud viimastel aastatel päris mitu suuremat reggae/ dancehall pidu, kuhu kutsunud välisesinejaid. Palun räägi nendest kogemustest lähemalt.

Tarrvi: Tänan küsimast, sest on väga hea näha, et isegi pärast 18-ndat “Bashmenti tegutsemisaastat” (Bashment KingzSound sündis 1998 aasta sügisel. Vaata kõiki Bashment postereid 1998-2017 www.bashment.ee) pakuvad me tegevused siiani paljudele inimestele suurt huvi, sest inimesi köidavad reggae muusikas olevad sõnumid, hea rütm, sotsiaalsus bashmentite-, raadiosaadete-, tantsuklubide-, töötubade- ja muu sarnase tegevuse kujul.

Esimene suurem välisartist käis Bashmentil juba 1999-ndal aastal, Inglismaalt, Ariwa asutaja, Mad Professor (kes esineb kohe-kohe siinsamas Helsingis, 16-ndal juunil 2017 koos legendi Lee “Scratch” Perryga) ja too ülipopulaarne pidu toimus Von Krahli kahel korrusel. Pärast seda on Bashmente külastanud enam vähem iga aasta kaugema maa tagused superstaarid ja igakuiselt oma loometee alguses olevad andekad artistid või juba oma ala legendid.

Eesti reggae sõpradele mõeldes, oli ehk kõige harukordsem ja fantastilisem esinejate duo, mis üldse sellisel bashil (Bashment 10 aastat juubel aastal 2008) olla saab: David Rodigan ja Stone Love Rory! Nende maailmaturnee 30-nda aastapäeva juubelipidustuste viimane spetsiaalne esinemine Von Krahlis, Tallinnas. Mad!

Võib-olla kõige keerulisem korraldusliku poole pealt, kuid kõige suurejoonelisem Bashment oli 2016. aasta kevadel, mis toimus Kultuurikatlas, kus esines mitukümmend staari ja peaesinejaks Congo Natty ning Iron Dread Inglismaalt.

Legendaarsed on olnud ka Bashmentid Pärnu Bacardi Feeling festivalidel, Tallinna Pada bashid ja Viljandi Folgi ajal toimunud Bashment Folk nimelised möllud koos tuhandete külastajatega.

Reggae.ee: Mis plaanid Sul 2017. aastaks on? Mida põnevat tulekul?

Tarrvi: Tulekul on nüüd kohe-kohe Volber 2017 Bashment PA Kosmos, Aparaat, Tartu.

Kaugemas tulevikus tasub Bashmenti tegemistel hoida kõrva raadiosaadetel või silma kodulehel, aga toon välja olulisemad: suvel Bashmentid erinevates Eestimaa kohtades ja Tallinna Padas. Suve lõpu poole Inglismaalt Channel One Sound System ja sügisel Bashment 19 aastat sünnipäev. Bashmenti sünnipäeva pidustused on alati olnud eriliselt meeldejäävad, ilmselt väga hästi meelestatud Bashmenti perekonna ja sõprade tõttu, sel tähtsal päeval.

Plaan on ka reisida 2017. aasta mai alguses Vilniusesse, suvel Saaremaale ja sügise poole Kingston Jamaicale DJ-na esinema, sest kutsed on sealtpoolt juba saadetud.

Põnev sündmustesari on ka ReggeDisko, mis saab sel aastal kolmeseks. ReggeDisko eripäraks on 100% vinüülplaadi sound ja vaid üksikud MC-d, sest mikrofoni hoiavad hoopis DJ-d.

Reggae.ee: Vanasti olid reggae peod ainult Tallinnas ja Tartus, nüüd näeme Sind plaati keerutamas väga paljudes Eestimaa paikades. Kus Sa täpsemalt käid ja mida näed? Kuidas Jamaica muusikat väiksemates kohtades vastu võetakse?

Tarrvi: Vanasti on samuti olnud Bashmentid erinevates Eestimaa paikades: Narvas, Tartus, Paldiskis, Pärnus, Võrus, Otepääl, Rakveres, Tallinnas ja ilmselt veel kuskil, mis hetkel kohe ei meenu. Nagu seda on ka tänasel päeval, aga eks see ongi nagu “lainetusega” teema. Väiksemates kohtades võetakse Bashment külastusi väga-väga hästi vastu. Kaetud ei ole ainult joogilaud, vaid ka rikkalik söögilaud ja hiljem kui vaja, leitakse ka puhaste linadega ase puhkuseks. Respect!

Reggae.ee: Oled MC Bashment FM-i näol üles ehitanud väga põneva ahela, kus näeme laulmas uusi ja huvitavaid artiste. Kuidas nende valimine käib? Kuidas need videod sünnivad?

Tarrvi: Tänan! Minu arust on see ka väga põnev ja inspireeriv, sest saame tutvustada paljudele, et reggae rütmide peale võib ka laulda, luuletada ja “räppida” ehk “raggatada”, mis ühtlasi laiendab Eesti inimeste kultuuriteadlikkust. Saatekülaliste valimine käib järgmiste kriteeriumite järgi (kõik on võrdselt olulised): artist oskab esineda, tahab esineda, suudab esineda Bashment FM valitud riddimile (s.o rütmile) ja mõistab (respektib), et video valmimine on kellelegi (minule) umbes ühe päeva vabatahtlik töö (ning tulemus tuleb selline nagu ta tuleb).

Reggae.ee: Kõikide nende ürituste korraldamine võtab parasjagu aega ja energiat ning rahaline kasu on ilmselt pigem marginaalne. Räägi, mida positiivset see tegevus Sulle pakub?

Tarrvi: …jah, rahalist kasu ei olegi, pigem on juba hästi, kui kõik läheb nulli. Olen omast taskust maksnud artistidele tuhandeid eurosid (sest publikut ei ole alati piisavalt). Vot selline lõbu (loe: hull hobi) see mulle on, mis ühtlasi pakub väga suurt sotsiaalset rahulolu (nähes õnnelikke inimesi), muutes maailma selliseks, kus tahan elada. Eesti, kus on vähemalt iga kuu üks reggae sündmus ja esinemas maailmanimedega artistid, nagu paljudes kultuuriliselt vabade suurriikide pealinnades. Võib öelda, et tänu väga paljude sõprade toetusele on nii ka läinud ja olen kindel, et läheb ka edaspidi, aga veelgi paremini.

Ole tegemistega kursis, vajuta like
Liitu Bashment Estonia grupiga
Toetuseks, palun liitu Bashment FM sõpradega Respect!
Respecti mõttes, linkup Bigup!

Foto autor: Anu Hammer

Reggae.ee 2017