Finest Sound- killuke Jamaicat Soome lahe ääres

Finest Sound

15 mai Finest Sound- killuke Jamaicat Soome lahe ääres

Reggae.ee: Ras Wu ja Masu, teie Mixcloud-i lehelt võib leida järgneva kirjelduse: “Meie oleme Finest Sound “The Nordic Connection”, dancehall/ reggae žonglöörid Tartust. Meie missiooniks on tuua Eesti tantsupõrandatele kuumimad dancehall-i riddimid, ise samal ajal pidutsedes ☺”. Millal koos žongleerima hakkasite ja mis toimus enne seda?

Masu: Jamaica muusikaskenes kutsutaksegi muusika mängimist ja miksimist plaatidelt žonglöörimiseks ehk “jugglimiseks”. Erinevalt nt house muusikast, on reggae ja dancehall lood tavaliselt 2-3 minutit pikad ja miksimine toimub seega palju kiiremini kui teistes muusikastiilides. Reggae ja dancehall pidudel ongi täiesti tavaline, et ühte lugu mängitakse alla minuti või isegi ainult üks refrään. Selline kiire ja energiline mängustiil meeldib ka meile.

Küsimuse juurde tagasi tulles, alustasime Ras Wuga koos mängimist vist aastal 2012. Meil oli suhteliselt samasugune muusikavalik ja maitse ning tekkis mõte ühendada jõud ning hakata koos asju ajama. Mina olin siis veel väga värske nägu Eesti reggae skenes. Kolisin aastal 2008 Soomest Tartusse õppima ja 2010 paiku hakkasin aktiivsemalt muusikaga tegelema ning mängima erinevatel pidudel.

Reggae.ee: Miks just Jamaica muusika?

Ras Wu: Tunne on õige!

Masu: Mina avastasin Jamaica muusika aastal 2005. Kuulsin skeidivideotes reggae muusikat ja vanemad skeidivennad kuulasid kohalikus skatepargis kasseti pealt Sister Nancy “Bam Bam” lugu ja siis tekkis huvi. Algul kuulasingi rohkem vanakooli kraami nagu Barrington Levy, John Holt, Jacob Miller jne. Vaikselt avastasin ka uuema roots ja one-drop soundi ning kuna olin juba ammu hip-hopi kuulanud, siis tundus dancehall ka kohe õige. Raske öelda miks just see muusika. Algul ei saanud ma sõnadestki õigesti aru aga need bassiliinid, reggae rahu ja armastuse sõnum versus dancehalli gangsta ning peoteema kõik koos tundus kuidagi oma ja huvitav.

Reggae.ee: Milline on teie silmis ideaalne Jamaica stiilis pidu?

Ras Wu: Dancehall. Tantsijad. Rand. Rum-Ting. Jerk-Chicken.

Masu: Paras segu vanakooli roots reggaet, uuekooli one-drop reggaet, ohtralt dancehalli ja kui eriti kõvaks andmiseks läheb siis ka natuke socat. Viimasel ajal olen ka veendunud, et ideaalselt võiks alati olla mõni MC mikris, kes pidu juhiks ja rahvast üles “hype’ks”. Jamaica muusika teemad on alati väga aktuaalsed ning räägivad hetke olukorrast. Seega ongi oluline, et keegi mikris avaks publikule näiteks loos mainitud tantsuliigutusi ja sõnumit.

Reggae.ee: Mis on parim kompliment mida keegi on teile kunagi öelnud, kui puldis olete?

Ras Wu: Inimeste rõõmsad näod tantsuplatsil on alati motiveerivad.

Masu: Eks igasuguseid huvitavaid komplimente on ette tulnud. Toredaimad on kindlasti need, kui inimene on tulnud ütlema, et pole kunagi varem sellist muusikat kuulanud, aga on vaibi ja muusika pärast jäänud terveks õhtuks tantsima. Ükskord Protestis Check Di Riddimil meeldis mulle, kui õhtu alguses üks keskealine nahktagis vene härra tegi mulle limonaadi välja ja tuli tänama mind hea reggae seti eest. See oli kuidagi väga siiras ja kaine tegu.

Reggae.ee: Mis on kõige tüütum asi, mida teilt on kunagi küsitud või küsitakse korduvalt, kui puldis olete?

Ras Wu: “ Mängi midagi head” ja kui peale väikest mõttepausi lisandub sellele “hardstyle”:)

Masu: Purjus inimesed suudavad igasugust kraami välja mõelda, aga eks neid “kas David Guettat saaks?” küsimusi tuleb ikka veel üllatavalt palju ette. Samas vahest ongi päris naljakas mängida neile mõnda head reggae-dancehall remixi või asja mis teemasse sobib. Viimasel ajal kui dancehall on üpris mainstream, on päris lihtne miskit popimat vahele segada ilma, et see vaibi rikuks.

Reggae.ee: Mida DJ töö on teile andnud peale selle, et mängite rahvale muusikat?

Ras Wu: Palju toredaid inimesi ja pidusid :)

Masu: Minu jaoks on see võimaldanud päris palju reisida, avastada Eestimaad, tutvuda paljude uute ja lahedate inimestega ning aidanud püsida noorena. Kui ma plaate ei mängiks, tarbiksin ikkagi samas koguses või isegi rohkem muusikat, kuid istuksin lihtsalt rohkem kodus. Ma pole ennast kunagi väga esineja-tüübiks pidanud, nii et plaatide mängimine on sundinud mind ennast ületama ning proovile panema. Muusika abil olen leidnud ennast väga huvitavatest kohtadest ja seltskondadest ning lisaks töötab muusika sellise lõputu energia-allikana.

Reggae.ee: Mis plaanid teil oma tegevuse osas lähiajaks/ suvehooajaks on?

Ras Wu: Puhata ja mängida :)

Masu: Väga suuri plaane polegi teinud. Mõned lahedad üritused tahaks korraldada ning võimas oleks kui jõuaks jälle kuskile festivalile reggae.ee-ga koos. Sellest tuligi meelde, peaksin eelmise aasta Summerjami video valmis monteerima 😛

Finest Sound Facebookis
Foto: Peeter Viisimaa

Reggae.ee 2017