Goodas Sound– Eesti naised Jamaica muusikas

Goodas 2017_logoga

04 juuni Goodas Sound– Eesti naised Jamaica muusikas

Goodas Sound loodi 2015. aastal eesmärgiga pakkuda Jamaica-stiilis meelelahutust läbi muusika, laulu ja tantsu. Goodas Sound’i liikmed DJ Miss Savi ja MC Queen Elisabeth on dancehall- ja reggae-muusikaga tegelenud üle kümne aasta, üks plaadimasinate taga, teine mikrofoni hoides ning vaheldumisi nii pea peal kui jalalabadel tantsu keerutades.

Reggae.ee: Miks Eesti esimese naistesoundi loomine nii kaua aega võttis?

Miss Savi: Kohtusime Elisabethiga 2007. aasta aprillis. Võib öelda, et meie kohtumise lugu oli väga huvitav juhus. Nimelt lamasin mina Tartus haiglavoodis, toibudes mandlioperatsioonist. Palatis mängis telekas ja seal laulis üks rastapatsidega Eesti tüdruk puhast Jamaica reggaet! Ma ei vaata sisuliselt üldse telekat, aga see tundus midagi täiesti uskumatut. Olin paar aastat enne seda just liitunud Reggae.ee-ga ja tundsin, et ma pean selle tüdruku üles otsima ja ka meile kutsuma. Võtsin saate tegijatega ühendust ning nädal hiljem juba kohtusimegi Elisabethiga. Plaanid hakkasid kohe arenema ning mõned kuud hiljem mängisin talle tema esimesel reggaepeol esinemisel juba back-e.

Soundi tegemine siis aga jutuks veel ei tulnud. Mind viis reisihimu hoopis aastateks Eestist eemale ning tegelesime mõlemad muusikaga erinevates suundades. Jälgisin Elisabethi tegemisi distantsilt ja imestasin kui pühendunud ta kogu asjale oli ning kui kõvasti tööd tegi. 2015. aastal Eestisse naastes tuli mul see mõte kohe.

Queen Elisabeth: Kui Helina pakkus välja ühise soundi tegemist, siis olin kohe nõus, sest nägin esimest korda Eestis seda, et keegi tahab reggae-muusikaga seoses tõsisemaid projekte teha ja seda väga ehedas mõttes. Siin ikka asjatajaid leidub ja väga heal tasemel, aga enamasti on see eestlastel vaid hobi – pere, töö ja muu kõrvalt. Tahes-tahtmata tuleb nii mingil hetkel piir võimalustele ette. Meil on Helinaga ühine muusikamaitse ja oleme palju erinevate asjadega tegelenud, seega koos soundi tegemine pakub alati midagi põnevat.

Miss Savi: Eks see aktiivsel tasemel tegemine nõuabki tihti ohverdusi muu elu arvelt ja vahel on tunne, et ei olegi muud elu. Olen hakanud sellega aastate jooksul leppima, et muusika on mõneti saanud minu elustiiliks ja endal spontaanselt väljas käimiseks aega sisuliselt ei jää. Sellest on mõneti kahju aga kui ausalt öelda, siis hakkab mul suvalistes kohtades väljas käies lihtsalt igav ja tuleb peale see, mida nimetatakse professionaalseks kretinismiks ehk siis ülitundlikkus valguse, heli ja muude ürituskorralduselementide suhtes ning kui asjad ei ole paigas, siis ega kauaks jääda ei tahagi. Muidugi on kahju, et ka teistele reggae-pidudele väga tihti ei jõua, kus saaks tunda, et kõik on nii nagu minagi teeks ?

Reggae.ee: Millist elutarkust jagaksite noortele kuulajatele?

Queen Elisabeth: Jää iseendale truuks, hoia elu lihtsana ja hinda oma tõelisi sõpru!

Miss Savi: Ei tea, kas olen juba piisavalt vana, et sellisele küsimusele vastata… Muusika kuulamine ja sellega tegelemine on kaks täiesti erinevat asja. Kui me lihtsalt kuulame muusikat, siis annab see meile erinevaid emotsioone, võime leida inspiratsiooni või lohutust. Muusikaga tegeledes anname endast palju ka ära, elame läbi nii positiivset kui negatiivset, aga muusika on suur armastus, mis kunagi maha ei jäta!

Reggae.ee: Mis on teie eesmärk või missioon?

Miss Savi: Avastasin ühel hetkel enda jaoks sellist muusikat, mida teadsid minu ümbruskonnast vaid vähesed. Tundsin, et olen jõudnud täiesti uude maailma. Ühe maailma tagant tuli välja üha järgmine ja järgmine ja järgmine ning ma õppisin erinevate kultuuride kohta nii palju. Hakkasin mängima, kuna tahtsin näidata seda kõike ka teistele. Erinevate rahvaste ja kultuuride rõõme ja muresid, et peale meie enda väikese maailma on veel teisigi, on teisi viise kuidas elu näha. Näidata, et peod võivad olla nii lõbusad ja tavaliselt on kõige lõbusamad seal, kus elu on kõige raskem! Näidata ka seda, et Aafrika, Kariibi ja Lõuna-Ameerika tants ja muusika võimaldavad keha liigutada väga vabastaval viisil.

Minu missiooniks muusikaga tegelemisel on pakkuda inimestele sedasama avastamisrõõmu ning võimalust lõdvestuda. Kui mängin, siis tantsin ise ka niipalju kui võimalik, sest naudin seda muusikat, ja loodan, et minu nägemine aitab inimestel paremini tunda seda, mida tunnen mina– rõõmu ja vabanemist.

Queen Elisabeth: Olen kasvanud tihedas sümbioosis muusikaga, sellel on meie kodus olnud alati aukoht. Vahel oli perel aegu, kus peale muusika nagu ei olnudki eriti midagi… Imekombel on ka Jamaica muusika olnud mulle teejuhiks ja sõbralikuks kaaslaseks juba pisikesest peale– lihtsalt joppas, et isa oli ka seda koju toonud või jõudis meie raadiotesse mõni tuntum hitt. Väiksena muidugi ei osanud ma enda, veel vähem teiste jaoks mõtestada, miks just see meeldib ja kaasa kisub.

Olen igasuguseid erinevaid stiile proovinud, aga just reggae ja dancehall on aidanud mul leida, kes olen inimesena ja millist muusikat tahan kõige rohkem luua ning taasavastada. See on võrratu maailm, mille võlusid mingi sõnulseletamatu jõud käsib teistega jagada. Näiteks lapse/ teismelisena ma ei teadnud ühtegi omavanust, kes kuulaks ka reggaet. Üsna üksik tunne oli, kui tahtsin esineda mõne reggae-looga, aga teised ütlesid, et see on täitsa mõttetu– keegi ju ei teagi seda laulu!

Goodas Soundi liikmena tahan tuua värskust reggae-skenesse ja hoida elus ehedat Jamaica muusikat– ma ei pelga, et äkki üks või teine asi „ei müü“. Kui teha midagi kire ja südamega ning mitte alla anda, leidub sellele alati järgijaid! Unistan, et tulevikus teab ka maailma reggae-skene paremini väikse Eesti tublisid reggae-muusikuid, DJ-sid, MC-sid ja dancehalli-tantsijaid!

Reggae.ee: Miks te just selle nime valisite?

Miss Savi: Kui nime valisime, siis võtsime lahti Jamaica patois sõnastiku ja hakkasime sealt lugema. Tahtsime panna nime, kust kumaks värskust, mida soovisime tuua Eesti reggae-skenesse. Seega variandiks oli näiteks Fresh Fiyah Sound. Lahedad tundusid veel Biscuit Sound (inglise k. biscuit ehk küpsis ehk Jamaical „extremely beautiful woman“ :). Üks võimalus oli meil veel Cease & Sekkle Sound (tähendus inglise k. „stop everything and relax!“) ja Sata Sound (tähendus inglise k. „to rejoice, to meditate, to give thanks and praise“).

Lõpuks valisime Goodas Sound’i, mis tähendab „female of impeccable reputation“. Sellel on hea, voolav kõla ning Peeter Viisimaa lõi meile ka väga laheda logo.

Reggae.ee: DJ Miss Savi, sind teab Eesti reggae publik aegade jooksul mitme erineva nime all. 2007. aasta flaieritelt vaatab vastu Princess Amina, Prantsusmaal elades mängisid kui Estafrina. Nüüd oled saanud Miss Savi’ks. Mis värk nende aliastega siis on?

Miss Savi: Kui 2007. aastal mängima hakkasin, siis tulin just tagasi Nigeeriast, kus mulle hüüdnimi anti. Princess Amina oli 16. sajandi moslemi sõjaprintsess, kes võitles Hausa rahva eest. Nigeerias olles lasin endale teha patsid ja nägin kohalike arvates väga Amina moodi välja. Kuna Nigeerias käik mind muusika osas väga palju inspireeris, siis mõtlesin, et miks mitte kasutada seda ilusat nime oma DJ-aliasena, liiatigi kui muusika on võimas „relv“ ja mulle südamelähedase reggae-muusika lood räägivad paljuski õigluse eest võitlemisest. Lisaks on sellel nimel araabia keelest tõlgituna ka kena tähendus: „aus“,“usaldusväärne“.

Edasi asusin elama Prantsusmaale ning mängisin ka Marseille’s elades selle nime all. Kui aga kolisin Nizzasse, siis sealsete inimeste reaktsioon sellele nimele oli paraku vastumeelne, sest antud piirkonnas on araabia kultuur ja inimesed kahjuks vägagi põlu all. Esinemispaikade omanikud sõna otseses mõttes keeldusid seda nime ürituse reklaamile panemast, sest sel juhul oleks üritus tõmmanud ligi araablasi. Olin sunnitud oma DJ-nime vahetama ja tegin Eestist, Aafrikast ning Helinast ühe väljamõeldise ehk siis Estafrina. Oma Nizza perioodil mängisin ka mõnevõrra teistsugust muusikat kui enne seda. Töötasin resident-DJna Kuuba-stiilis baaris, kus avastasin latiino repertuaari ning randades ja hotellides läks peale hoopis house, funk jms.

Eestisse naastes otsustasin, et mängin hoopis oma päris nimega, sest DJ-töö on aastate jooksul põimunudki päris „minuga“. Lisaks leidsin, et hindude jaoks tähendab Savi päikesejumalannat!

Reggae.ee: Elisabeth, mis on olnud parim kompliment, mida keegi Sinu esinemise kohta kunagi teinud on?

Queen Elisabeth: Eriti südantsoojendav on olnud, kui publikus viibinud jamaicalased on öelnud, et neile kohe kodumaa meenus, kui mind esinemas nägid! Ma tean, kui otsekohesed nad on, kui neile keegi ei meeldi, seega on see suur kompliment.

Reggae.ee: Elisabeth, mis on olnud kõige tüütum juhtum, mis kunagi esinemisel on ette tulnud?

Queen Elisabeth: Sel kevadel täitus mul 20 lava-aastat lauljana. Ette on tulnud kõike alates sitikate suhu lendamisest ja kostüümi rebenemisest kuni lavast läbi kukkumiseni. Kord jagasin laval mikrofoni ühe noormehega. Mul olid huuled tugeva pulgaga punaseks võõbatud ja lauluhoos ei saanud arugi, kuidas värv mikrofoni pihta õhemaks hõõrdus. Härra astus lavalt maha tulileekiva suuga, see värv ei tulnud vaesekesel isegi peale seebiga pesu täiesti välja! Just hiljuti läks tantsukontserdi ajal elekter tormi tõttu ära ja kui järg minuni jõudis, pidin esmalt õpetama publikule selgeks, kuidas minu taustalugusid plaksutada ja hõikuda, et „muusikat“ oleks! See oli küll midagi esmakordset– ei tihanud kuidagi etteastet niisama ära jätta. Tõsisema poole pealt– eks kõige tüütum ole ikka see, mis just öisete esinemiste juures ette tuleb, kui heli on kehv või purjus publikuliikmed vägisi taustajõuks trügivad.

Miss Savi: Hihihi, ükskord sa said ju herilase käest nõelata just enne laulmist!

Queen Elisabeth: Elagu DJ-lauad, mis on korralikult õllest, limonaadist ja tont teab, millest suhkrusest veel läbi imbunud enne meie esinemisi!

Reggae.ee: Miss Savi, mis on Sinu jaoks olnud parim kompliment, mida keegi Sulle plaadimasinate taha on tegema tulnud?

Miss Savi: Väga lahe oli, kui üks tüüp Võsul tantsis pikalt, siis tuli ütles, et ma olen rahulduse kuninganna, viskas särgi seljast ja tegi kätekõverdusi!

Reggae.ee: Miss Savi, mis Sinu jaoks on olnud kõige tüütum juhtum DJ-töös?

Miss Savi: Kõige tüütumad on kindlasti alkoholi liigtarbinud inimesed, kes tulevad puldi juurde klaas käes, ei püsi ise püsti ja ei suuda oma klaasi sirgelt hoida, et jook sealt välja ei niriseks. Halb on, kui inimesed ei saa enam aru, kui kõvasti nad räägivad ja karjuvad kõrva ning muidugi tüüpiline olukord, kus mängin parasjagu mõnda lugu, mis on umbes 120 bpm ja palutakse: „pane midagi tempokat!“

Reggae.ee: Küsimus mõlemale: Millega Goodas Sound käesoleval aastal üllatab?

Miss Savi: Tulge meie gig-idele, siis näete 😉

Queen Elisabeth: Jaaa!

Goodas Sound Facebookis

Reggae.ee 2017