Queen Elisabeth

_MG_0874

15 apr. Queen Elisabeth

Queen Elisabeth on Eesti reggae-dancehall maailma esirinnas – ta laulab, tantsib, õpetab, korraldab üritusi, kajastab teemakohaseid sündmusi jpm. Just tänu laulmisele tutvus ta 2007. aastal Reggae.ee seltskonnaga ja alates 2008. aastast on MTÜ Reggae.ee aktiivne liige.
Esinejanime Queen Elisabeth ei tulnud kaugelt otsida– pärast tuliseid vaidlusi läks 1990. aasta naljakuus sünnitunnistusele kirja Elisabeth ning kuningannaks kutsumine on teda sestpeale saatnud, nii naljaga kui naljata. Ta on väikesest peale laulnud ja palju esinenud nii üksi kui erinevate koosseisudega, nii Eestis kui nt Soomes, Leedus ja Iisraelis. Alates 2004. aastast on ta WAF koolis õppinud Cathrine Sadolini Complete Vocal Technique’i, lisaks mängib Lääne-Aafrika trumme. Ta on proovinud erinevaid žanre, kuid reggae ja dancehall on ikka suurimad inspiratsiooniallikad.

Elisabethi reggae-teekond algas 2007. aasta suvel Tallinna reggaepeol Version. Esimesed ülesastumised olid täis üllatusi, aga aastatega on soov reggae-asja ajada vaid kasvanud ja sellega koos ka suured unistused Eesti reggae-skene jaoks. Elisabeth on esinenud praktiliselt kõigil kodumaistel reggae-üritustel, olnud nii mõnegi korraldajaks ja regulaarseks õhtujuhiks, osalenud paljudel festivalidel Reggae.ee meeskonnaga, astunud üles raadiosaadetes ja proovinud kätt ka Soomes, Reggae Stomp’il. Ta täiustab pidevalt oma inglise- ja eestikeelseid laule ning unikaalset ja kirglikku deejaying’ut ehk Jamaica MC-de moodi mikrofoni otsas hõiklemist. 2016. aasta algul loodi koostöös DJ Helina Savi ja lauljatar Renae Rain’iga Eesti esimene naiste saundsüsteem Goodas Sound.

Queen Elisabeth hakkas põhjalikult dancehalli tantsimisega tegelema 2010. aasta mais Margit Randla Kariibi Mixi trennides, kus tutvus teistegi Kariibi stiilidega: soca, reggaetoni, afro, salsa, Brasiilia samba, Kuuba rumba ja -cha cha’ga. Tantsust sai üks ta suurimaid kirgi. Ta on algusest peale käinud lugematuil workshopidel nii Soomes, Rootsis kui Prantsusmaal, et tuua kodumaa tantsuhalli uusi teadmisi, ja võtab pidevalt ka oma õpilasi kaasa. Ta on õppinud oma ala parimatelt nii Jamaicalt, USA-st, Soomest, Rootsist, Venemaalt, Itaaliast kui mujalt maailmast. Elisabethi jaoks on esikohal oma keha arendamine, eheda dancehalliga esinemine ja teiste huviliste tantsu juurde juhatamine. 2012-2015 õpetas ta dancehalli ja queen style’i Eesti suurimas tänavatantsu kooli JJ-Street, nüüd jätkab aga iseseisvalt nii tantsutundide kui workshop’ide andmist Queen Elisabeth’i nime all. Ta on tuntud oma mitmekülgsete ning üllatusi täis tundide poolest, kust saab lisaks uusimatele Jamaica muuvidele teadmisi ka oma tervise parendamise ja füüsise arendamise kohta. Tantsukirest on arenenud kustutamatu huvi liikumise ja inimese iseärasuste vastu. Elisabeth tegeleb lisaks tantsule veel akrobaatika (õpetajad Vello Vaher, Heidi Kann, Stig Paju), trampoliningu (õpetajaks endine maailmameister Robert Anderson), bouldering ronimise, jooga, võitluskunstide ja kõige muuga, mis talle liikumisteekonnal silma jääb. Suurimaks eeskujuks Ido Portal’i ideede ümber kujunev “Movement Culture”.

Algus JJ-Streetis oli raske, sest kõike tuli praktiliselt nullist tutvustama hakata. Inimesi käis trennist läbi igasuguseid ja tihti oli saal sootuks tühi. JJ-Streeti meeskond oli väga toetav, olgugi, et Elisabeth ja dancehall olid enamikule võõrad. Elisabethi trennides on dancehalliga alustanud näiteks Risto Narusk aka SwaggaPonDem, kes soovib dancehallis palju saavutada ja Hanna Marie Põlluaas aka DHQ Hanna Braveheart, kes praeguseks arendab oma oskusi Londonis. Suuresti tänu oma erinevatele õpilastele ei jätnud Elisabeth pooleli, vaid keskendus ikka heale.

Elisabeth soovib trennides näidata dancehalli paljusid erinevaid külgi: vanakooli ja uue kooli stiili, unisex- ja naistetantsude sarnasusi-erinevusi ning ka queen style’i ja trikke. Ta leiab, et mida rohkem teadmisi, seda rohkem võimalusi ja oskusi omale sobivaid asju valida. Trennilised saavad kogeda nii kavade õppimist ja grupis töötamist kui ka oma freestyle’i arendada ja oskusi teistele näidata. Elisabeth armastab üllatusi teha ja katsetada. Freestyle ja hea enesetunne on kõige olulisemad.

Elisabeth püüab õpetada võimalikult originaalilähedast Jamaica dancehalli, et inimesed teaksid selle juuri ning tähendusi ja oskaks seda üha laienevas dancehalli ja fusion-stiilide maailmas eristada. Tema eeskujuks on tantsijad, kes austavad algupärast kultuuri ja nimetavad stiile õigete nimedega ka siis, kui tantsivad ja õpetavad palju erinevaid asju. Trennis on tähtsad ka hea muusikavalik ja tehnikad, mis aitavad kiiremini areneda. Oodatud on kõik tantsuhuvilised. Ka üks kuulsamaid dancehalli tantsijaid – Bogle – ütles, et dancehall on kõigile – kõik, kes oskavad käia, oskavad tantsida!
Aktiivsed inimesed näevad Eesti dancehalli- ja reggae-maailma tulevikus suuri asju, mis inimestele rõõmu ja uusi võimalusi toovad.

Queen Elisabeth on reggae või dancehalliga esinenud näiteks neil (sari)sündmustel: Version, Bashment, Blazin Beats, Dancehall Night, Check Di Riddim, Reggae.ee Saundsüsteem, Reggae Neljapäev, Roheline Esmaspäev, Sunday Reggae Chill-Out, Hi-Fi Dub, Rub-A-Dub, King Konga, JJ-Street Streetshow, Express Y.O.U., C.O.H.H. Camp of Hip Hop, Maailmapäev, NoVaata, Tele2 “Maailm Sinu Peos”, Reggae Stomp (FIN), Jamaican Independence Party Starlight (FIN) jpm.
Queen Elisabethil on olnud au õppida tunnustatud tantsijatelt: Andre Cosmic (JAM), Latonya Style (JAM), Blacka Di Danca (USA), Kimiko Versatile (JAM), DHQ Alevanille (ITA), Keemi Elite (JAM), Jr Black Eagle (JAM), Oshane Overload Skankaz (JAM), Sri Lanka Rifical (JAM), DHQ Latesha (JAM), Bubblin’ Breezes (FIN), Melpo Mellz (SWE), JacQueline Enough & Enough Crew (SWE), French Squad Dancas (FRA), Alena Explora (RUS), Christelle K’Zola (FIN), Anna Koljonen (FIN), Kim Holmes (USA), Mira Ravald (FIN), Mark-Anthony Sheppard (CAN), Andrea Peluso (ITA), Maria Lanno (ITA), King Charles (USA), Ejoe Wilson (USA), Karina Ninja (RUS), Joel Juht (EST), Heini Raggadecale (FIN), Ruta Ronja Pakalne (LAT), Laura Zaray (FIN).

Lisainfo:
http://www.facebook.com/queenelisabethestonia
http://www.youtube.com/dhqueenelisabeth
http://www.soundcloud.com/queenelisabeth

Reggae.ee 2016.
Foto: Peeter Viisimaa