Muljeid Summerjam 2016 festivalist

Ras Wu, Dj Helina Savi, Dj Masu

05 juuli Muljeid Summerjam 2016 festivalist

1.-3. juulil 2016 toimus Kölnis Saksamaal järjekordne reggaefestival SummerJam. Muljetavaldav on fakt, et festivali on korraldatud juba 31 aastat järjest ja külastajanumbrid ei ole kahanenud, vaid igal aastal rändab Kölni 20 – 40 000 Jamaica muusika fänni.

SummerJam 2016

Sel aastal külastas SummerJam festivali Eestist kolmeliikmeline reggae.ee esindus – Masu, Ras Wu ja Helina. Tegemist oli meie teistkordse visiidiga antud sihtpaika, eelmisel korral käisime jämmimas 2006. aastal veelgi suurema esindusega. Tore on tõdeda, et Summerjam-il tunnetatavad võnked on ikka samaks jäänud, inimesed lähevad sinna ennast vabalt tundma, head muusikat nautima, autentseid roogasid maitsma, mida küpsetavad tõelised Aafrika maamad, India kokad ja Jamaica jerk chicken spetsialistid. Huvitav on ka see, et kui kohapeal ringi vaadata, siis tegelikult ei ole paljud inimesed seal üldse reggae fännid vaid lihtsalt kohalikud inimesed, kes tulevad nautima peo atmosfääri. Samuti tundub, et Saksamaal ei peeta reggae muusikat millekski „eriliseks“. See on muusika nagu iga teinegi, millel on kuulsad artistid, keda teatakse. PatsistiilMuidugi koosneb see festivali seltskond ka rahvusvahelisest publikust, immigrantidest ja väga paljudest erinevatest rahvustest. Kuna reggae muusika propageerib sallivust ja kõikide rahvaste ühtsust, siis tunnevad erinevad inimesed ennast seal lihtsalt hästi, erinevusi isegi rõhutatakse kandes kõikvõimalikke huvitavaid juuksepunutisi, värvilisi riideid jne. Kohapeal on samuti müügil erinevaid reggae-teemalisi T-särke ja muid väikeseid gadget-eid. Mõnevõrra kahju on sellest, et müügil ei ole rohkem just huvitavat käsitööd ja erilisemaid riideid, enamus müügitelke tegelesid sama asja pakkumisega.

Saksamaale soodsalt jõudmiseks tuli meil läbida nii mõnigi ootetund Helsingi lennujaamas ning Düsseldorf-ist istuda rongi peale, mis viis meid Kölni kesklinna. Ristisime teekonna alguses Masu oma reisibossiks ja nii jäi see kuni Helsingi lennujaama tagasi saabumiseni. Oleme väga tänulikud ja õnnelikud, et meil selline uus kambajõmm reggae.ee-s on. Masu tehtud on enamus festivali värvikaid pilte ning puhas rõõm on tõdeda, et ta ise ka protsessi nautis.

Sel aastal otsustasime, et oleme piisavalt vanad, et endale lubada luksust ööbida mitte enam telgis, vaid korralikus korteris. Läbi Airbnb leitud korteriomanik Marco oli äärmiselt lahke (kuigi me teda isiklikult ei näinud) ja jättis meie käsutusse kogu oma elamise olles ise sellest paariks päevaks sõna otses mõttes korraks välja astunud, jättes veel jopegi rippuma. Korteris oli olemas kõik, mida vähegi vaja läks, minu rõõmuks isegi jooga matt!

MackaBEsimene festivalipäev möödus mõnevõrra rahulikult, enamus üles astunud artiste olid kohalikud Saksamaa bändid, millest mõned kõlasid pigem rock-i kui reggae-na. Festivalialale oli tavapäraselt üles seatud kaks suurt lava – Red Stage ja Green Stage ning veidi eemal suur Danceahall Arena. Meie lõbusaimaks elamuseks sellest päevast oli Macka B, kes jutustas laval mõnusaid lugusid juhatamaks sisse oma sama mõnusaid ja lihtsaid muusikapalu, mis räägivad enamasti temast endast ja mida ta igapäevaelu situatsioonides on kogenud. Näiteks propageerib mees taimetoitu ja rääkis siis, kuidas ta ei söö BigMac-i isegi kui on suur mees :)

Päeva lõpus esines erilise auraga Aafika reggae kuningas Tiken Jah Fakoly. Tema etteaste juures oli üllatavaks, et ta on hakanud laulma rohkem inglise keeles (kuigi tegemist on prantsusekeelses Aafrikas tuntuks saanud artistiga). Otsustasime suunduda Dancehall Arenale, kui meie suureks üllatuseks esitas mees oma suurepäraste lugude asemel hoopis teiste tuntud reggaeartistide cover-eid.

Dancehall Arenal esines esimesel õhtul Jugglerz ja Pow Pow. Tegemist oli tüüpide tuntusele vastava hea selektsiooniga, kuuldavale tulid ainult hitid :)

Chris MartinTeist päeva otsustas Ras Wu võtta väga tõsiselt ja seadis endalekohe saabudes koha sisse punase lava ees, kust ei lahkunud enne Sean Paul-i esinemist, mis oli tol päeval eelviimane etteaste. Meie Masuga käisime peale Christopher Martini esinemist tema pressikonverentsil. Chris Martin on viimase aja üks säravama lennuga reggae artiste, kes tundub ka inimesena väga sümpaatne. Laval kandis ta loomulikult muuhulgas ette kõik oma kuulsaimad lood nagu I’m A Big Deal, Is It Love, Under The Influence, Paper Loving, Pirate Of The Caribbean jne. Muuhulgas tegi ta laval ka ühe väikese dancehall-i etteaste, mille peale temalt pressikonverentsil küsisin, et kuidas ta näeb seost muusika ja tantsu vahel ning kas on tantsu näol plaaninud ka midagi rohkemat oma esinemisi põnevamaks tegema. Artist vastas mulle, et tants ja muusika on Jamaical lahutamatud ning kui ta saaks korraldada küsitluse, et mida tema fännid rohkem näha tahavad ja sealt selguks, et tantsu, siis ta teeks seda rohkem.

Veel esinesid teisel päeval meie orbiidi all oleval laval Richie Campbell, Chronixx, Alborosie ning live-kontsertide päeva lõpetas Gentleman & Ky-Mani Marley oma suurepärase ühiskontserdiga. Mõlemad viimatimainitud artistid on väga sümpaatsete tämbritega ja sobisid ideaalselt koos oma lugusid esitama.

AlborosieRohelisel laval esinesid samal päeval veel Miwata, Akua Naru, Dispatch, Megaloh ja Matisyahu, keda Masu käis vaatamas, kuid mainis, et tema etteaste jäi mõnevõrra üksluiseks. Olid veel ka artistid nagu Collie Buddz ja Beginner, keda oleks ka näha tahtnud, kuid paraku ei saanud rahvamassi seest enam hõlpsalt läbi, sest teisel laval esinesid nii tuntud artistid nagu Alborosie ja Sean Paul. Alborosie esinemine oli vägev, tema lugude bassituurid on ikka nii võimsad, et raputavad läbi ka kõrvatroppidest. Samas Sean Pauli esinemises olin väga pettunud, kuna ainukese artistina, keda kõikide nende päevade jooksul nägin, ei laulnud see mees põhimõtteliselt üldse. Tal olid selleks kaasa võetud oma lauljad, kes kas ei tohtinud või ei suutnud neid lugusid tema tämbriga esitada vaid ainult jorisesid sõnu. Kõige rohkem tegid laval Sean Pauli kontserdi ajal tööd tantsijannad. Kaks väga heas vormis tüdrukut, lahedate outfit-idega kütsid danchehalli täies intensiivsuses.

Laupäeva õhtuks oli Dancehall Arena-le kohale tulnud Fuse ODG, DJ Edu ja Catch A Fire. Afropidu kogu oma võludega! Väga üllatav ja positiivselt tervitatav, et Aafrika muusika on saanud sellise staatuse, et kroonida nii suure reggaefestivali põhiõhtut. Selle päeva õhtul otsustasime ka meie veidi vabamalt võtta ja kauem üleval olla :) Taksojärjekord maksis muidugi kätte, oma kollast Mercedest pidime tänaval järjekorras ootama vist rohkem kui tunni. Õnneks oli mul kaasas joogamatt!

DubIncViimane, pühapäevane festivalipäev oli rahulikum, massid kas magasid või olid festivalilt lahkunud, sai vabamalt ringi käia ja lavade ees ei olnud nii suurt trügimist. Oma lemmikuid nagu Soom T, Dub Inc ja Morgan Heritage vaatasime lähemalt, teiste nagu Parov Stelar, Namika, Chefket jne ajal lebotasime niisama võrkkiiges või hoopis shoppasime.

Muljed on tugevad ja inspireerivad meist igaüht kindlasti tooma Eesti kuulajateni veel rohkem ja paremat autentset Jamaica muusikat!

Dj Miss Savi
05.07.2016

Fotogalerii SummerJam 2016 sündmustest.
Fotod: Magnus Ligi