Triini Dance Crew – Dancehall Tartus!

Triini Dance Crew

05 apr. Triini Dance Crew – Dancehall Tartus!

Triinu Aruväli on tulihingeline Jamaica kultuuri austaja! Ta on Triini Dance Crew looja ja verinoore Kariibi kultuuri festivali üks eestvedajatest. Ta tantsib/ õpetab dancehalli Tartus juba 5 aastat. Triinu on sündinud ja kasvanud Tartus ning Tartu on ja jääb ta koduks. Tantsimise vastu hakkas Triinu huvi tundma algkoolis, tegeles Eesti rahvatantsuga ja aasta proovis ka peotantsu.

Reggae.ee: Triinu, millal tantsima hakkasid? Kuidas dancehallini jõudsid?

Triinu: Reggae muusika avastasin umbes 20-aastaselt. Totaalselt armusin ära pärast seda, kui kuulsin sellist artisti ja lugu nagu Sizzla “Rise to the occasion”. Hiljem hakkasingi rohkem uurima Jamaica kultuuri kohta ja sain teada, et reggaega käib kaasas ka selline hoogsam ning tantsulisem stiil nagu dancehall. Muidugi need küsimused nagu kus seda tantsu õppida saab? Kes õpetab? jäid mõndadeks aastateks tahaplaanile. 2005. aastal sündis mul tütar ja 2008. aastal sündis poeg.

2009. aastal avati Tartus Tähtvere Tantsukeskus ja seal oli võimalus õppida dancehallile sarnast tantsustiili nimega ragga. Olin üks esimesi, kes end sellesse trenni registreeris ja umbes kolm aastat tantsisin raggat juhendaja Marianne Võime käe all. Suur huvi oli siiski dancehalli vastu. Tutvusin tänu Mariannele Elisabeth Põldmaga ja võin öelda, et pärast seda tutvust saigi minu tõeline dancehalli tee alguse.

Nüüdseks olen käinud väga paljudel workshoppidel põhiliselt Soomes ja õppinud oma ala parimatelt dancehalli treeneritelt Jamaikalt, USA-st, aga ka Rootsist, Soomest, Venemaalt ja ka Queen Elisabethilt. Olen ka ise workshoppe korraldanud Otepää noortele ja Tartu Friends School tantsukooli õpilastele.

Reggae.ee: Kes on Triini Dance Crew?

Triini Dance CrewTriinu: TDC on Tartus dancehalliga aktiivselt tegutsev neidude kolmik. Hetkel kuulub siia koosseisu peale Triinu veel Aile Sumberg ja Kristi Reispass. Nemad on Triinu kõrval olnud Triinu esimestest trennidest saadik. Viimasel ajal oleme rõhku pannud rohkem naistetantsudele ehk dancehall queenstyle`ile.

Reggae.ee: Kui tihti trennid toimuvad?

Triinu: Trennid toimuvad kolm korda nädalas, kuid hetkel tegelen põhiliselt oma crew-ga. Kui aga tulevikus on uusi huvilisi, siis võimalus ka uus algajate grupp luua.

Reggae.ee: Kus esinete?

Triinu: Oleme esinenud sellisel üritustel nagu Sugarcane. Samuti oleme üles astunud ka Tartu Supilinna päevadel. Eelmisel aastal võtsime osa võistluste sarjast Kuldne Karikas, kus esimest korda oli tänavatantsu kategoorias esindatud ka dancehall. See oli meeliülendav kogemus. Eelmisel aastal sai korraldatud esmakordselt selline üritus nagu Kariibi kultuuri festival, mis toimus (ja toimub ka sel aastal) Tsiistre Teemajas. TDC on seal alati esindatud.

Reggae.ee: Kus tahaksite esineda?

Triinu: Kuna Eestis on väga vingeid dancehalli pidusid, siis tulevikus oleks tore mõne oma performance`iga üles astuda.

Reggae.ee: Mis teid motiveerib dancehalliga tegelema ja mis tõmbab Jamaica kultuuris?

Triinu: Kõige rohkem motiveerib meeletult positiivne energia ja emotsioon.

Reggae.ee: Mis on olnud kõige ülevam hetk selle aja sees, kui oled Jamaica tantsuga tegelenud?

Triinu: Minu jaoks kõige ülevam hetk oli 2017. aasta veebruaris, kui osalesin Spotlight Challenge`i võistlusel. Astusin üles tänavatantsu kategoorias oma soolo performace kavaga “Caribbean Power” ja saavutasin kolmanda koha.

Reggae.ee: Mida ootad pidudelt?

Triinu: Minu meelest Eesti dancehalli peod on praeguseks tõeliselt “õide puhkemas”. Järjest rohkem mängitakse uuekooli dancehalli ja tantsusaalid hakkavad kitsaks jääma. Eesti reggae/ dancehall pidude sarjadele võin öelda vaid üht – Keep up the good work!

Reggae.ee: Kes on su lemmikartistid, kelle lugude peale on kõige parem tantsida?

Triinu: Hetke lemmikartist on Charly Black. Aga väga meeldivad ka Vybz Kartel, Mavado, Popcaan, Cham, Spice.

Reggae.ee: Mida dancehall on sulle andnud, peale selle, et saad tantsu õpetada ja tantsimas käia?

Triinu: Dancehall on mulle andnud väga palju. Eelkõige positiivse ellusuhtumise ja enesekindluse.

Reggae.ee 2017